Pierwszego marca tego roku dodałem post o moich planach względem tego bloga. Minęły dwa miesiące, a w trakcie tego czasu sporo się zmieniło.

Zdjęcie promieni słonecznych za chmurą

Źródło: pixabay.com Autor: kareni

Polityka prywatności

W myśl zasady pełnej transparentności postarałem się szczegółowo opisać w jaki sposób mój blog zbiera dane o użytkownikach i w jakich celach są przetwarzane.

Nie kierowała mną obawa przed kontrolami związanymi z nowymi przepisami dot. ochrony danych osobowych, ale dobre chęci. Osobiście lubię kiedy wiem co się dzieje z moimi danymi i w jakim celu ktoś z nich korzysta. Dokument można znaleźć tutaj.

Lista zmian

Na tej podstronie znajduje się lista zmian jakie są wprowadzane na tym blogu. W dolnej części osoby zainteresowane mogą znaleźć kompletną listę narzędzi i usług z jakich aktualnie korzystam przy tworzeniu bloga.

Notatnik

Tak jak wspominałem na Facebooku brakowało mi miejsca gdzie mógłbym publikowac krótsze notatki i wpisy. Dlatego też wprowadziłem “notatnik”, gdzie tego typu treści będę zamieszczał.

Oprócz notatek planuję też wpisy w stylu dziennika, ale nadal zastanawiam się nad odpowiednią formą.

Zmiana hostingu

Poprzedni hosting strony spełniał swoje zadania znakomicie. Posiadał jednak limit wielkości strony oraz miesięczny limit przesyłu danych.

Żeby nie martwić się później, postanowiłem zmienić hosting już teraz. Aktualnie blog jest hostowany z serwerów Netlify.

Ta zmiana nie wpłynęła specjalnie na wydajność, ale jest mi wygodniej i nie muszę się martwić o przekroczenie limitu transferu.

Reorganizacja kategorii i tagów

Zgodnie z tym co pisałem we wstępie, pomysł ewoluuje razem z autorem, więc dostosowaniu uległy także kategorie i tagi.

Mam nadzieję, że ta reorganizacja pomoże w wyszukiwaniu odpowiednich treści. Od tej pory też postaram się już więcej nie mieszać i nie wprowadzać bałaganu.

Od pewnego czasu działa też lista wszystkich wpisów poukładanych wg. daty publikacji.

Usprawnienia wizualne

Przy przewijaniu artykułu, na górze strony pojawia się pasek postępu czytania. Moim zdaniem wygląda to estetycznie. Oprócz tego po kliknięciu na niektóre zdjęcia w postach, można je przybliżyć.

Pod tytułem każdego wpisu dodałem szacowany czas czytania, który jest obliczany na podstawie ilości słów w tekście.

Dzięki zmianie hostingu silnik generujący strony obsługuje ikony emoji :smiley: :innocent: :heart:

Źródła zdjęć

Nie jest tajemnicą, że korzystam głównie z bezpłatnych katalogów zdjęć i grafik. Obrazki zamieszczone na tym blogu są wykorzystywane na mocy licencji CC0 Creative Commons.

Pod każdym zdjęciem umieszczonym na tym blogu, o ile nie jest mojego autorstwa, dodałem jego źródło i autora grafiki. Dzięki temu można łatwo odnaleźć inne prace tego samego autora.

Czy to już koniec?

Na ten moment nie planuję drastycznych zmian na blogu. Moim zdaniem od strony technicznej wszystko działa już na tyle sprawnie, że pozostaje mi tylko tworzyć nowe treści.

Jedyną zmianą będzie prawdopodobnie dodanie newslettera, ale to za pewien czas.

Cieszę się, że docieram do coraz większej liczby osób. Mam zamiar robić dalej to co robię i starać się poprawiać nieustannie jakość tego co mam do zaoferowania.

Do następnego!