Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi pomysłami na najbliższe kilka miesięcy działalności. Nie znam jeszcze kolejności w jakiej będę je realizował, ani konkretnych terminów. Zbierałem je dość długo i wybrałem kilka moim zdaniem najlepszych.

Karajobraz zimy

Źródło: pixabay.com Autor: jplenio

Zbieranie wiedzy

W najbliższym czasie planuję poszerzyć i pogłębić swoją wiedzę w ogólnych tematach związanych z informatyką. Nie mam ku temu żadnego poważniejszego powodu, chcę po prostu być lepiej poinformowany. Pomyślałem, że skoro i tak w trakcie tego procesu będę tworzył notatki, to dlaczego by ich nie publikować.

Nie jestem na tyle kompetentny, żeby traktować to jako profesjonalne opracowania naukowe, ale zebranie wiedzy z kilku źródeł w jednym miejscu. Po prostu taka ściągawka na przyszłość dla mnie, i może komuś przy okazji również się przyda.

Opisy projektów

Jakiś czas temu na swoim Githubie opublikowałem kilka projektów, nad którymi dawniej pracowałem. Postanowiłem uporządkować je, opisać i poprawić to co mogę. W ramach dłuższego opisu swoich aplikacji, mam zamiar opisać ich działanie, główne założenia i sposób w jaki je implementowałem. Przy okazji znajdzie się pewnie masa błędów, których chciałbym uniknąć w przyszłości oraz rozwiązanych problemów, które będą warte opisania. Postaram się to zrobić możliwie czytelnie i przejrzyście, żeby ktoś inny również mógł na tych opisach skorzystać.

Podstawy Ruby On Rails

We wpisie dotyczącym Ruby On Rails Starter Pack, zaznaczyłem na końcu wpisu, że za jakiś czas pojawi się poradnik instalacji samego języka Ruby. Zastanawiam się nad takim tutorialem od pewnego czasu i chciałbym, żeby był na tyle prosty, aby nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z programowaniem mogła we własnym zakresie zobaczyć działanie RoR na własnym komputerze.

Wymaga to jednak rozbicia tego na kilka krótszych zagadnień i opracowania ich. Chciałbym jednak opublikować taki poradnik, ponieważ ucząc innych samemu utrwala się pewną wiedzę. Nie chcę nikogo uczyć programowania, ponieważ jest to rola ekspertów i trenerów programowania, a przede wszystkim zadanie bardzo odpowiedzialne. Bardzo łatwo zrazić kogoś do programowania przez złe podejście.

Książki

Stwierdziłem też, że wpis na temat książki “Getting Things Done” można przekształcić w mini serię wpisów, dotyczącą książek właśnie. Oczywiście nie chcę okradać autorów z ich prac, ani podejmować się recenzowania czytanych przeze mnie pozycji, ponieważ nie mam dostatecznej wiedzy, aby to robić.

Chcę natomiast dzielić się najistotniejszymi spostrzeżeniami i przemyśleniami dotyczącymi danych pozycji. Czasem warto wstać rano z łózka, żeby usłyszeć jedno wartościowe zdanie. Podobnie też czasem warto przeczytać obszerną książkę, której jedno zdanie na długo zostanie w pamięci i zmieni coś w życiu. Przy okazji porządkowałbym nieco także własną wiedzę.

Crystal lang

W telegraficznym skrócie jest to język programowania o prostocie użytkowania zbliżonej do Ruby i wydajności zbliżonej do C. Ten język i wszystko co z nim związane, znajduje się aktualnie w fazie alfa, więc nie jest to zdecydowanie technologia gotowa do poważniejszych zastosowań. Brzmi jednak dość interesująco, i przejawia szansę na dalszy rozwój. Może w przyszłości ten język zastąpi Ruby albo Pythona?

Tego na ten moment nie wiadomo, ale z całą pewnością kilka wpisów poświęca na tę technologię - jej zalety i wady. Postaram się też przedstawić podstawowe założenia i zastosowania, a raczej potencjalne zastosowania tego języka.

Tematy techniczne

W niedalekiej przeszłości walczyłem z różnymi narzędziami do blogowania, hostingami i dostawcami usług, dlatego udało mi się zebrać spory bagaż doświadczeń i opinii. Nie są to tematy ściśle związane z programowaniem, ale ogólnie z Internetem, prowadzeniem stron internetowych i różnych usług sieciowych. Uważam, że poprzednia wersja bloga, oparta o WordPress działała dość wydajnie i sprawnie, więc chciałbym opisać jak udało mi się to zrobić. Narzędzia jakich używam

W codziennej pracy używam wielu narzędzi o których istnieniu i zastosowaniu dowiedziałem się głównie od znajomych lub przez przypadek natknąłem się na nie w Internecie. Oczywiście, każdy w tym zakresie ma własne preferencje, natomiast chcę przygotować listę narzędzi z jakich korzystam. Być może ktoś znajdzie coś przydatnego dla siebie.

Nie zdecydowałem jeszcze jak to zrobię, ponieważ wstępna lista jest dość długa, i nawet przy założeniu, że każde narzędzie będzie opisane tylko kilkoma zdaniami, wpis będzie liczył kilka tysięcy słów. Najwyraźniej będę musiał to lepiej przemyśleć.

Poprawki na blogu

Po zmianie silnika, na którym stoi ten blog poprawiło się kilka aspektów, ale nadal chciałbym rozwijać funkcjonalności tej strony jako takiej. Chyba największym minusem jest brak listy mailingowej oraz strony “Zacznij tutaj”, która ze względu na migrację przestała działać. Oczywiście są też inne detale, ale planuję dodać kilka rzeczy, jednocześnie starając się nie zepsuć całej reszty.

Czy się nie boję?

Może się wydawać, że pisząc o swoich pomysłach mogę się obawiać tego, że ktoś je po prostu ukradnie. Moim zdaniem sam pomysł jest mało warty. To co się liczy to jego realizacja. Dlatego jeżeli ktoś bardzo chce poczęstować się pomysłem z tego wpisu, to oczekuję od tej osoby przelewu na okrągłe 1zł. Tyle mniej więcej warta jest sama koncepcja.

Słyszałem kiedyś, że przeciętny człowiek co najmniej raz w roku wpada na pomysł, który pozwoliłby mu zarobić milion dolarów i jestem w stanie w to uwierzyć. A ile z tych pomysłów jest wcielane w życie? Patrząc na to, że nie każdy jest milionerem, obawiam się, że nikły odsetek.

Podobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na social media, niech leci w świat!