Tak jak każdy twórca jakichkolwiek treści i ja czerpię inspirację z innych. Obserwuję ich działalność, styl, działania, techniki. Nie po to rzecz jasna, aby kopiować ich pracę, ponieważ nawet wpisy na blogu stanowią własność intelektualną, ale po to, żeby czerpać inspirację do własnej pracy. Uczę się od innych blogerów, aby samemu oferować treści wyższej jakości.

Drzewo

Źródło: pinterest.com

Poniżej lista blogów, które najbardziej wpłynęły na moją aktualną działalność:

Devstyle.pl – najpopularniejszy polski blog o programowaniu. Wszystko zaczęło się od szkolenia z zakresu zarządzania swoimi zadaniami na pobliskiej uczelni wyższej. Jako, że interesowałem się tym zagadnieniem to wybrałem się na nie. I właśnie tak poznałem Macieja Aniserowicza. Bardzo spodobało mi się szkolenie, dlatego też zainteresowałem się Jego blogiem. Znalazłem tam bardzo dużo przydatnych dla siebie treści. Spodobał mi się też pomysł prowadzenia bloga, który porusza wiele różnych tematów, oprócz tematu przewodniego. Bardziej osobiste wpisy na temat historii Macieja, również dały mi sporo do myślenia.

Jako początkujący programista uniknąłem masy błędów i niepotrzebnych zawodów, dzięki temu, że mogłem o nich zawczasu przeczytać na blogu Devstyle. Inspirujący dla mnie był sposób kreowania osobistej marki przez Macieja, to w jaki sposób zarabia na dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem również pełen podziwu za otwartość w kwestiach finansowych. Mówię tutaj o regularnym publikowaniu swoich wyników finansowych. Mam wrażenie, że w Polsce jest to szczególnie wrażliwy temat, natomiast jak widać można mieć odwagę poruszać także takie obszary.

Theowner.co – blog o prowadzeniu biznesu. Można znaleźć na nim wartościowe treści z wielu dziedzin. Wszystkie zagadnienia i pomysły są opisane prostym i zrozumiałym językiem, co bardzo ułatwia ich odbiór. Chciałbym się kiedyś chociaż zbliżyć do lekkości pióra jaką ma autorka bloga – Kasia Pszonicka. Czymś co mnie zainspirowało był też darmowy kurs on-line dot. rozpoczęcia własnej działalności. Zarówno treść kursu jak i sposób jego dystrybucji. Wartościowe są także treści jakie autorka zamieszcza w swoich social media, takie jak np. tematyczne live-streamy na Facebooku.

Nie ukrywam, że blog Theowner.co był jednym z kluczowych czynników, które wpłynęły na moją decyzję o stworzeniu swojego bloga. Jestem bardzo wdzięczny za to, że mogę korzystać z czyjejś wiedzy i uczyć się od lepszych od siebie. Właśnie na tym blogu znalazłem sporo porad dla osób, które nie mają pojęcia o pisaniu, a chciałyby zacząć. Korzystając ze sprawdzonej wiedzy mogłem oszczędzić sporo czasu.

Michał Pasterski – blog o psychologii i rozwoju osobistym. Po przeczytaniu książki autora tego bloga byłem zaskoczony. Tym w jak proste słowa i zrozumiałą formę można ubrać skomplikowane pojęcia psychologiczne. W jaki sposób można komuś, kto nie ma rozległej wiedzy w tym temacie, przybliżyć sposób działania ludzkiego umysłu. Ile praktycznych ćwiczeń można zmieścić w jednej książce. Byłem pod dużym wrażeniem i dlatego też zacząłem czytać bloga Michała Pasterskiego. Ostatnie usprawnienie – czyli dodanie tematycznych list artykułów, było moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu można w godzinę zdobyć konkretną wiedzę z kilku wpisów o podobnej tematyce. Pierwszy raz spotkałem się z takim rozwiązaniem i bardzo mi się spodobało.

Kwestią techniczną którą zauważyłem na tym blogu jest wygląd, a przede wszystkim filozofia stojąca za takim designem strony. Nie ma na niej rzeczy, które odciągały by uwagę od treści. Podobną strategię przyjąłem przy ostatniej zmianie na swoim blogu, ale o tym napiszę w osobnym poście.

Inspirujące jest też dla mnie podejście do spraw rozwoju osobistego. Podejście w którym od wygórowanych osiągnięć i niekończącej się pogoni za produktywnością, ważniejsze jest życie w zgodzie z samym sobą. Mądre zaspokajanie swoich potrzeb i poznawanie siebie. Od czasu przeczytania książki Insight, zmieniłem swoje podejście do wielu rzeczy i procentuje to dla mnie do dziś.

Oczywiście to nie są jedyne miejsa do jakich zaglądam w sieci, ale to te trzy blogi wywarły na mnie największy wpływ i są moimmi źródłami inspiracji i wiedzy w różnych tematach.