Bez jasno określonego i dobrze opisanego celu ciężko jest cokolwiek osiągnąć. Można długo błądzić i szukać odpowiednich ścieżek. Lub też dojść do jakiś rezultatów, ale nie odczuwać zadowolenia i satysfakcji. Dziś o sposobie jaki stosuje w wyznaczeniu celów – tych bliższych i dalszych, mniejszych i tych większych.

Sposób składa się z 18 kroków. Niektóre można oczywiście pominąć, zależnie od skali przedsięwzięcia za jakie się bierzemy. Polecam natomiast zarezerwować sobie od pół godziny do 45 minut skupienia. Do raz zapisanego celu można potem wracać i przypominać sobie o nim. Opisany w ten sposób cel też jest źródłem motywacji w momentach zwątpienia czy zawahania w to co robimy.

Creative

Źródło: pixabay.com Autor: rawpixel

Jak można zapisać cel?

Zacznę od krótkiego opisania cech dla dobrze wyznaczonego celu wg. metody S.M.A.R.T. Jest to koncepcja używana w zarządzaniu.

Dobry cel powinien być:

 • Skonkretyzowany (ang. Specific) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i nie pozostawiające miejsca na luźną interpretację,
 • Mierzalny (ang. Measurable) – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji,
 • Osiągalny (ang. Achievable) – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji,
 • Realny (ang. Realistic) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
 • Określony w czasie (ang. Time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.
 • Źródło opisu cech

  Sposób wyznaczania celu, który stosuję

  A teraz 18 kroków, jakie ja stosuje przy wyznaczaniu swoich celów. Jednocześnie ta metoda też spełnia założenia S.M.A.R.T.

  1. Zastanów się co konkretnie chcesz osiągnąć. Opisz to maksymalnie 3 zdaniach. Dobry cel to taki, który można spakować do samochodu.

  2. Opisz swój cel. Jak wygląda? Do czego służy? Która rola Twojej osobowości odpowiada za jego zrealizowanie? A może tych ról jest kilka?

  3. Dlaczego chcesz zrealizować ten cel? Czy jest on krokiem do czegoś większego? Na to pytanie odpowiedź również nie powinna być zbyt długa.

  4. Zmierz swój cel tak precyzyjnie jak to możliwe. Wyznacz miarę dla swojego celu. Czy zmierzysz go w dniach, metrach, słowach czy złotówkach?

  5. Jakie problemy rozwiąże osiągnięcie celu? W czym Tobie pomoże? Jakie cechy Twojej osobowości może wzmocnić? W przezwyciężeniu jakich słabości może Ci pomóc?

  6. Powiąż swój cel z uczuciami wyższymi , jakie w Tobie osiągnięcie tego celu może wyzwolić. Takimi uczuciami mogą być np. miłość, radość, szczęście, euforia, zachwyt itd.

  7. Znajdź powiązanie z samorealizacją, czy cel jest punktem na twojej drodze? Czy jest zgodny z twoimi wartościami? Jak wpływa na Ciebie jako człowieka?

  8. Jak realizacja tego konkretnego celu wpłynie na pozostałe rolę w Twoim życiu? Czy staniesz się lepszy tylko w jednym aspekcie czy w kilku jednocześnie?

  9. Jak osiągnięcie Twojego celu pomoże innym? Czy rozwiążesz problemy innych ludzi? Czy Twój cel może wyzwolić w nich uczucia?

  10. Co będziesz konkretnie robił, aby osiągnąć swój cel? Nazwij czynności możliwie precyzyjnie.

  11. Wyeliminuj wymówki. Jak nie osiągnięcie celu wpłynie na wszystko wokół Ciebie? Kogo zawiedziesz? Czy poradzisz sobie z porażką i gorszą siostrą porażki czyli brakiem wiary? Jakie uczucia wywoła w Tobie niepowodzenie?

  12. Przygotuj plan realizacji Twojego celu z podziałem na etapy. Postaraj się wyznaczyć sobie “kamienie milowe”. Punkty w których będziesz kontrolował postęp prac nad projektem.

  13. Wyznacz precyzyjny termin realizacji celu. Najlepiej co do dnia i godziny. Zapisz sobie ten termin w kalendarzu.

  14. Załóż sobie nagrodę jaką sam sobie przyznasz za osiągnięcie celu.

  15. Możesz własną samo-nagrodę połączyć z pozostałymi korzyściami płynącymi z realizacji samego celu. Stworzysz w ten sposób swój własny “prezent”, jaki odpakujesz gdy będziesz u celu.

  16. Zbuduj kompletną wizję rzeczywistości po osiągnięciu Twojego celu. Z uwzględnieniem jak największej liczby szczegółów. Wizualizuj sobie tę rzeczywistość. Przypominaj sobie o niej codziennie. Możesz sobie pełną wizję zapisać w oddzielnym miejscu.

  17. Wyznacz pierwszy krok i termin kiedy go zrealizujesz. Nie musi być to nic wielkiego. Ważne, żebyś wiedział jaka jest pierwsza czynność jaką powinieneś podjąć w tym projekcie.

  18. Mierz postępy regularnie i przypominaj sobie swoją wizję, która będzie Cię napędzać w drodze do osiągania wspaniałych rezultatów.

  Po co to komu?

  Dodatkowymi czynnikami motywacyjnymi może być cel sam w sobie, wizja rzeczywistości po jego osiągnięciu, ‘prezent’ jaki sam dla siebie przygotowałeś lub wszystkie wymienione razem.

  W każdym razie cel wyznaczony w ten sposób jest zdecydowanie bardziej realny do osiągnięcia. Samo zadanie nie zdaje się prostsze, natomiast zmienia się sposób myślenia o nim. Mi osobiście ta metoda wiele razy pomogła, dlatego też chciałem się nią tutaj podzielić.

  Co o niej myślisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod tym postem 😉