Dzisiaj chciałbym przedstawić kilkanaście sprawdzonych sposobów na podniesienie swojej produktywności. Niestety doba ma jedynie 24 godziny, a czasu musi starczyć na zajęcie się wieloma aspektami życia. Nie dzielę się tutaj wiedzą objawioną, a jedynie wnioskami z różnych obserwacji i doświadczeń. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Produktywność

Źródło: unsplash.com Autor: Štefan Štefančík

1. Umysł

Zacznij od razu

Zamiast godzinami zastanawiać się nad tym czy warto coś zrobić, po prostu zacznij działać. Jeżeli nawet nie doprowadzisz swojego pomysłu do końca, to zdobędziesz wiedzę. Często najgorszą decyzją jest brak decyzji.

Pozbądź się nieistotnych decyzji

Każda kolejna podjęta decyzja osłabia zdolność mózgu do podejmowania kolejnych. Jeśli wiesz, że masz do podjęcia decyzje, które mają bardzo małe znaczenie lub nie mają żadnego, rzuć monetą. Oszczędzi to trochę czasu i energii na podjęcie kolejnych decyzji.

Nie musisz na wszystko reagować natychmiast

Pisałem o tym szerzej w tym artykule. Sprawdzanie Facebooka czy maila raz na kilka minut i błyskawiczne odpowiadanie na wszystkie wiadomości, nie pomagają ani trochę w zachowaniu koncentracji i sprawnej pracy. Moim zdaniem warto wyłączyć wszystkie komunikatory i telefon, a nadchodzące wiadomości sprawdzać tylko raz na kilka godzin.

Nie możesz edytować pustej strony

Napisz na brudno, narysuj szkic, napisz wstępną wersję programu. Nigdy nie skończysz pisać książki patrząc się na pustą kartkę. Ten pierwszy koncept i tak zapewne wyląduje w koszu, ale pomoże zacząć działać.

Czas jest cenniejszy od pieniędzy

Raz wykorzystany czas nigdy już nie wraca. Nie można go też sobie kupić. Postaraj się wykorzystać dobrze każdą jego minutę, ponieważ już nigdy nie wróci.

2. Sprawy techniczne

Używaj skrótów klawiaturowych

Jeśli jedynym programem jakiego używasz na komputerze jest przeglądarka, to i tak możesz wykorzystać skróty klawiaturowe aby przyspieszyć swoją pracę. Czas, który poświęca się raz na nauczenie się tych skrótów, zazwyczaj zwraca się bardzo szybko i pozwala zwiększyć uprościć korzystanie z danego narzędzia.

Jeśli nie rozumiesz wiadomości, nie odpowiadaj

Zastanawianie się nad tym “co autor miał na myśli” zabiera sporo czasu. Jeśli nie jest to jakaś krytyczna wiadomość, to nie bój się po prostu jej zignorować lub usunąć. Możliwe, że sam jej autor nie do końca wiedział co chciał napisać. Jeśli mu bardzo zależy to napisze jeszcze raz.

Wyłącz portale plotkarskie

Przez większość czasu nie dzieje się nic istotnego. Czy przez ostatnie 3 dni dowiedziałeś się z portali plotkarskich czegoś co na prawdę wpłynęło na Twoje życie? Czy te sterty informacji są Ci tak na prawdę do czegoś potrzebne? Moim zdaniem nie warto sobie zapychać głowy mało ważnymi rzeczami.

3. Sztuczki

Zablokowałeś się? Narysuj mapę myśli

Ten sposób nie raz “ratował mi życie”. Za każdym razem kiedy czułem, że nie mogę się skupić i mam zbyt wiele na głowie, rysowałem mapę myśli. Wypisywałem wszystkie sprawy jakie siedziały mi w głowie. Rysowałem połączenia między nimi. I po kilku chwilach już wiedziałem w jakim miejscu się znajduje i co powinienem dalej robić. Polecam bardzo spróbowanie tej metody, kiedy poczujesz, że się nad czymś zablokowałeś.

Załóż, że masz rację

Zabrzmi to jak szczyt pychy i wygórowanej pewności siebie. Ale decyzyjność jest produktywna. Jeżeli nie możesz stwierdzić, że któraś opcja jest w 100% właściwa, wybierz dowolną i załóż, że masz rację. Często przydaje się to przy decyzjach zespołowych, kiedy nikt nie chcę wziąć na siebie odpowiedzialności. Załóż, że masz rację i działaj. Nie kończące się analizy i dyskusje nie pchną projektu do przodu.

Wyobraź sobie rezultat

Precyzyjna wizja celu potrafi działać bardzo motywująco. Oczami swojej wyobraźni można czasem zobaczyć, też rzeczy których nie widzi się w wirze wykonywanej pracy. Jeśli masz już precyzyjnie i całościowo określony cel, łatwiej będzie do niego dążyć.

Zacznij zanim będziesz gotów

Nigdy nie będziesz miał „odpowiednio dużo” wiedzy, pieniędzy, doświadczenia, kontaktów czy czegokolwiek. Czekając na odpowiednie warunki, możesz przeczekać całe życie. Taki skok na głęboką wodę również może podnieść efektywność działania. Załóż, że wszystko czego potrzebujesz czeka po drodze i ruszaj.

4. Zdrowie

Pozwól sobie na drzemkę

Sądzę, że nie ma sensu walczyć za wszelką cenę z sennością. Krótka, 27 minutowa drzemka w trakcie dnia potrafi dać solidną ilość energii. Dzięki drzemce informacje z pamięci krótkotrwałej są zapamiętywane w pamięci długotrwałej, co powoduje, że można zapamiętać więcej informacji.

Ruszaj się

Nawet w pracy umysłowej aktywność fizyczna jest bardzo potrzebna. Nie trzeba od razu brać udziału w maratonach czy spędzać długich godzin na siłowni. Wystarczy raz na jakiś czas przejść się na dłuższy spacer, lub wybrać sobie jakąś dyscyplinę sportu i uprawiać ją rekreacyjnie.

Śpij dłużej

Brak snu działa fatalnie, szczególnie w zajęciach wymagających kreatywności. Oczywiście każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby. Ale czasem decyzja o spaniu godzinę dłużej może zaoszczędzić nam kilka godzin w trakcie dnia. Godzin, które spędzilibyśmy na bezskutecznych próbach skupienia się czy wymyślenia czegoś nowego.

Pij wodę

Mózg składa się z wody w ok. 86% z wody. Brak odpowiedniego nawodnienia najszybciej odbija się właśnie na tym narządzie. W trakcie pracy warto mieć w zasięgu wzroku butelkę wody i regularnie ją pić. Woda ulatnia się cały czas, chociażby przez oddychanie, więc warto ją na bieżąco uzupełniać.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że znalazłeś wśród tych wskazówek coś pożytecznego dla siebie. Oczywiście wprowadzanie nowych nawyków to proces, który czasem trwa miesiącami, ale najważniejsze jest to, żeby w ogóle zacząć.

Jeśli chciałbyś wspomóc rozwój tego bloga, udostępnij ten post na social media 😉
Przyciski, które do tego służą, są pod postem. I z góry serdecznie dziękuję.

Zapraszam też do komentowania.