Programistok to jedna z najlepszych konferencji IT w Polsce w jakiej miałem przyjemność uczestniczyć. Merytoryczność prelekcji i bardzo pozytywna atmosfera sprawiają, że na tę konferencję zdecydowanie chce się wracać. Po zeszłorocznej edycji decyzja o wyjeździe na kolejną była dla mnie oczywista. Dziś opiszę pokrótce co działo się na Programistoku 2017 z mojej perspektywy.

Programistok logo

Before

Oficjalną datą rozpoczęcia konferencji był 7 października 2017, natomiast mniej oficjalna część – before party – zaczęła się już dzień przed. Lokalizacja imprezy była dość nietypowa, ponieważ wszystko odbywało się na terenie wojskowym. Ale spokojnie, to nie pierwszy kreatywny pomysł organizatorów 🙂

Oprócz możliwości poznania innych uczestników konferencji i nawiązania nowych kontaktów, odbyły się trzy krótkie prezentacje. Pierwsza z nich dotyczyła TDD, ale przedstawionego na przykładzie historyjki ze smokami. Kolejna przedstawiała CQRS, natomiast wisienką na torcie było wystąpienie, które stanowiło roast Macieja Aniserowicza. Podziwiam prowadzącego za kreatywność w wymyślaniu żartów, chciałbym kiedyś również potrafić obrażać innych w tak ciekawy sposób.

Po prezentacjach ustawiono kilka stołów tematycznych gdzie w towarzystwie odpowiednich napojów i przekąsek, można było porozmawiać na różne tematy z branży. Największą popularnością cieszył się stół przy, którym można było omówić swoje największe informatyczne wpadki, i tak – ja też głównie przy nim przebywałem 😀

Przy okazji po before party miałem okazję wpaść na chwilę na Stadion Miejski w Białymstoku na Festiwal Piwa Beerstok 2017. Czy to przypadek, że te dwa wydarzenia miały miejsce jednocześnie?

Konferencja

Właściwa część konferencji miała miejsce, tak jak w zeszłym roku, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Pierwszym zaskoczeniem była zawartość torby z fantami z logiem Programistoku. Oprócz ulotek dotyczących firm sponsorskich i koszulki z logotypem konferencji, był tam też dywan pod myszkę. Jak to skomentował ktoś na Twitterze – był to chyba najbardziej słowiański prezent, jaki można było otrzymać.

Pierwszą prelekcję przeprowadził Andrzej Rusewicz. Specjalista z olbrzymim doświadczeniem. Tematem było podnoszenie wydajności w zespołach programistycznych. Prelegent zauważył trzy główne problemy: zła organizacja pracy, brak testów i brak dokumentacji. Do każdego z tych problemów podawał także historie, która miała na celu potwierdzenie jego znaczenia. Muszę przyznać, że po ta prezentacja otworzyła mi oczy na pewne zagadnienia związane z jakością pisanych przeze mnie programów. Cieszę się, że mogłem skorzystać z wiedzy tak doświadczonej osoby.

Kolejnym tematem było dziedziczenie w języku JavaScript. Prelekcję prowadziła Agata Malec-Sromek – Frontend developer i mentor w szkole programowania Coders Lab. Jako, że miałem już wcześniej wiedzę na temat JavaScriptu, to skupiłem się na formie przekazywania wiedzy. Do czysto technicznego zagadnienia związanego z architekturą języka programowania, została stworzona historyjka, która miała na celu ułatwienie właściwego zrozumienia tego mechanizmu. Tym razem opowieść nie dotyczyła smoków, ale kosmitów.

Trzecią prelekcję przeprowadził Mirosław Burnejko, który porównał dwóch liderów usług chmurowych, czyli Amazon Web Services i Microsoft Azure. Szczegółowo zostały przedstawione zalety i wady obu platform, oraz czynniki na podstawie których najczęściej dokonuję się wyboru pomiędzy tymi dwoma platformami. Z wnioskiem końcowym zgadzam się w pełni. Różnice między AWS i Azure są niewielkie, a sytuacja na rynku cały czas się zmienia. Dlatego w tym momencie ciężko jest określić która platforma jest lepsza. Mam tylko nadzieję, że wyciągnąłem odpowiednie wnioski z prezentacji.

Po obiedzie odbyły się tzw. Lightning Talks. Każdy wcześniej zapisany uczestnik konferencji mógł mieć swoje 5 minut (dosłownie) i opowiedzieć coś na wybrany przez siebie temat. Wystąpień było tak wiele i ich rozpiętość tematyczna była tak duża, że nie chcę tutaj wszystkich opisywać. Wspomnę tylko, że podziwiam bardzo osoby, które zmieściły się w swoim pięciominutowym limicie czasu “na scenie” co do sekundy.

Następna prelekcja dotyczyła Open Source. A konkretniej swoją przygodę przedstawił Adam Sitnik. Opowiadał o tym w jaki sposób udzielanie się w projektach open sourc-owych zmieniło jego karierę i ile doświadczeń przez to zyskał. Obszerniejszy wpis na ten temat pojawi się w najbliższym czasie, ponieważ ta prezentacja w szczególny sposób zainspirowała mnie do zajęcia się głębiej przedstawionym tematem.

Ostatnim występującym był Sławek Sobótka, a tematem jego wystąpienia był Domain-driven design. Bardzo obszerny temat, natomiast przedstawiony w przystępny do zrozumienia sposób. Prowadzący podał różnego rodzaju techniki i rozwiązania, mające pomóc programistom i całym zespołom, w rozwiązywaniu często spotykanych problemów z tym podejściem tworzenia oprogramowania.

Ostatnim punktem programu był panel dyskusyjny, na którym uczestnicy konferencji mogli dowolnie zadawać pytania oraz wspólne zakończenie.

Po zakończeniu oficjalnej części, nie zabrakło miejsca na chwilę rozluźnienia i integracji. W tym roku impreza po konferencji miała miejsce w domie kultury “Zmiana klimatu”.

Podsumowanie

Organizatorzy tak jak w poprzednim roku zawiedli. Z udziału w całym wydarzeniu jestem bardzo zadowolony. Jeśli tylko będę miał taką możliwość to w przyszłym roku również się wybiorę do Białegostoku.

Wyniosłem sporo cennej wiedzy i inspiracji do dalszego działania jako programista. Kilka prezentacji nakłoniło mnie do głębszego zapoznania się przedstawionymi tematami. Mam zamiar zrobić to w najbliższym czasie – pomysłów na ten moment mi nie brakuje.

Chciałbym także podziękować organizatorom, prelegentom i wszystkim osobą zaangażowanym w ten projekt. Fajna inicjatywa i bardzo profesjonalne wykonanie.

To tyle jeśli chodzi o krótką relację z tegorocznego Programistoku.

Mam szczerą nadzieję, że będę miał okazję uczestniczyć w przyszłorocznej edycji.

Do zobaczenia!