Nie mam formalnego wykształcenia wyższego z dziedzin o których piszę. Nie posiadam wielu certyfikatów z kosztownych kursów. Nie ma kilkudziesięciu lat doświadczenia w tym co robię. Nie jestem inteligentniejszy od Ciebie. Nie urodziłem się z wrodzonym talentem. Nie dostałem niczego z góry. Nie zawsze jestem pewien czy to co robię jest słuszne. Nawet teraz nie jestem pewien czy te słowa wybrzmią tak jak bym tego chciał i czy ich efekt będzie taki, o jakim myślałem.

Ulica

Źródło: unsplash.com Autor: Erik Witsoe

Dlaczego w ogóle wypowiadam się na pewne tematy?

Dlaczego ośmielam się mieć swoje zdanie? Dlaczego publikuje swoje słowa? Dlaczego opisuje swoje doświadczenia? Dlaczego dzielę się wiedzą? Dlaczego chcę dać coś od siebie? Dlaczego nie boję się krytyki? Dlaczego robię rzeczy, których się boję?

Wiele osób mówiło mi, że to nie dla mnie. Że nic nie jest tak proste jak mi się wydaje. Mówili, żebym spokojnie stał w szeregu i nigdzie się nie wychylał. Że jedyne co mnie czeka to rozczarowanie i wstyd.

Oceniali, choć nie widzieli mojej pracy. Wydali osąd, nie znając mnie. Wypowiadali tysiące słów, nie podejmując żadnego działania. Godzinami mówili o planach, których nigdy się nie podjęli. I chcieli, abym robił dokładnie to samo.

I tak. Nie było tak łatwo. Popełniłem wiele błędów. Wiele razy wątpiłem w to czy uda mi się dojść gdziekolwiek. Na szczęście przekułem porażki w doświadczenie. I mimo licznych wątpliwości, ostatecznie zachowałem wiarę w samego siebie.

Teraz wiem, że jestem silniejszy. Mam przed sobą bardzo długą drogę, ale postawiłem już pierwszy krok. Kilka razy się potknąłem, ale za każdym razem się podnosiłem. Spadły na mnie słowa krytyki, ale też i uznania.

Nadal brakuje mi wiele wiedzy, ale chociaż wiem, że nic nie wiem. Jestem świadom tego, że aby stać się w jakiejś dziedzinie ekspertem, trzeba poświęcić temu wiele czasu i zaangażowania. Gdybym nie zaczął programować kilka lat temu dziś nie potrafiłbym tego robić. Gdybym nie zaczął pisać regularnie miesiąc temu, nie wiedziałbym jakie to uczucie.

Nic z tych rzeczy nie wydarzyłoby się, gdyby nie wsparcie jakie otrzymałem. Jestem pod wrażeniem jak wielu pozytywnych, dobrych i pomocnych ludzi spotykam na swojej drodze. Jestem też bardzo wdzięczny każdemu kto dokłada swoją cegiełkę do tego co robię.

Dlatego dziękuję Ci, że tutaj jesteś i poświęcasz swój czas.