Niezależnie od tego czy planujesz skrupulatnie każdą godzinę swojego dnia czy żyjesz “z dnia na dzień”, nawet nieświadomie korzystasz ze zdolności do planowania dalszych działań. Nawet wyjście do fryzjera lub na zakupy wymaga wykonania kilku czynności w zorganizowany sposób.  Dziś kilka słów o tym w jaki sposób planować skuteczniej.

Calendar

Źródło: pixabay.com Autor: webandi

Pięć metod na sprawniejsze planowanie czasu

Patrz z różnych perspektyw

W jaki sposób wygląda plan na dziś? – Dość proste pytanie.

Ale czy ten plan na jeden konkretny dzień wpisuję się w wizję miesiąca?

Tutaj już zaczynają robić się schody.

Czy plan na bieżący tydzień przybliża mnie do miejsca gdzie chcę się znaleźć za pięć lat?

Tak abstrakcyjne pytania mogą się wydać dość zbędne i niepotrzebne. Po co tracić czas na zastanawianie się nad takimi bzdurami, kiedy obowiązki naglą.

Pełnie możliwości płynących ze spójnej wizji można odkrywać latami.

Jakbyś się czuł gdyby każdy dzień, każdy tydzień, każdy miesiąc i każdy rok w sposób ciągły i zaplanowany przybliżał Cię do Twoich marzeń?

Pracuj nad właściwą rzeczą

Zamiast na siłę starać się spędzać więcej czasu nad zadaniem, czasem warto zrobić krok do tyłu. Po to, żeby zastanowić się czy ta konkretna rzecz jest właściwą na drodze do osiągnięcia celu. Kiedy patrzę wstecz, ciężko jest mi uwierzyć w to jak często i konsekwentnie zdarzało mi się uderzać głową w mur.

Całe dnie przepadły bezpowrotnie tylko i wyłącznie przez to, że nie zadałem sobie jednego kluczowego pytania:
“Czy to nad czym aktualnie pracuję na pewno jest właściwą rzeczą?”

Oczywiście często nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasem trzeba w pierwszej kolejności wybadać ścieżki. Ale odkąd zadaje sobie regularnie to pytanie, jestem bardziej przekonany do tego co robię.

Wypracuj nawyki

Systematyczność w wielu dziedzinach jest jednym z ważnych kluczy do sukcesu. Dlaczego tej skuteczności regularnego działania nie przenieść na inne aspekty życia?

Z mojego doświadczenia wynika, że można zrobić sobie sporą krzywdę próbując zmieniać wszystko „na raz”. Na początku od razu widać zmiany, ale z czasem zapał maleje tak szybko, jak się pojawił, i ostatecznie wraca się do punktu wyjścia.

Oprócz oczywistej straty czasu i energii, dochodzi także rozczarowanie i zniechęcenie do wprowadzania jakichkolwiek zmian.

Dlatego moim zdaniem najlepszą metodą są małe kroki.

Np. 15 minut dziennie na czytanie książki.
Kwadrans to bardzo mało, prawda?
Żaden problem wygospodarować 15 minut w dowolnym momencie dnia i przeczytać kilka stron książki.

Ale utrzymanie takiego nawyku przez dłuższy czas, może okazać się już trudniejsze.

Zaczynając od tak prostych nawyków, można budować swoją pewność siebie i spójność wewnętrzną, co może być kluczowe we wprowadzaniu większych zmian w życie.

Ustalaj priorytety dla zadań

Kiedy wszystko do zrobienia na dany tydzień jest „tak samo ważne” to znak, że coś jest nie tak. Aby skutecznie realizować większe projekty i codziennie sprawniej odnajdywać się w obowiązkach.

Ja przyjąłem taką zasadę, że ustalam trzy ważne zadania do wykonania na dany tydzień i na każdy dzień jedno najważniejsze zadanie.

Dzięki temu rzadziej przekładam istotne sprawy na później i łatwiej skupiam się na rzeczach najważniejszych dla mnie w danym czasie. Każdy oczywiście może mieć na to własny sposób i warto szukać rozwiązania właściwego dla swoich potrzeb.

Obiecuj mniej

To co często ciąży na mojej psychice i na terminarzu zadań do zrobienia to dziesiątki obietnic, których się podejmuję. Czasem bardzo łatwo jest bez głębszego zastanowienia odpowiedzieć komuś „jasne, nie ma problemu, zrobię to na jutro / za tydzień”.

Często orientowałem się, że wziąłem na siebie za dużo zobowiązań, kiedy było już za późno na wycofanie się z nich. Nie chcąc nikogo rozczarować, siedziałem po nocach aby za wszelką cenę wywiązać się z danych obietnic.

Potem obiecywałem sobie, że już nigdy sobie tego nie zrobię. A następnie robiłem dokładnie to samo.

Nauczenie się dobrego nawyku w tej sprawie zajęło mi mnóstwo czasu. Teraz zanim zadeklaruję, że jestem w stanie coś zrobić, sprawdzam swój terminarz i listę zadań rzeczy do zrobienia.

Istnieje zdecydowanie więcej metod i sposobów na sprawniejsze planowanie swojego czasu. Wymieniłem tutaj pięć problemów z którymi się najczęściej spotykałem. Mam nadzieję, że treści tutaj zamieszczone okażą się przydatne.

Zapraszam do komentowania i udostępniania 😉