Od dość dawna staram się zrozumieć niektóre moje zachowania. Odkryć moje własne mocne i słabe strony. Poznać lepiej swoje predyspozycje i talenty. Odkryć w jakich zadaniach mogę się spełniać i dawać z siebie wszystko.

Teoretycznie nikt nie powinien mnie lepiej znać, niż ja sam siebie. Może jest w tym ziarnko prawdy, ale każdy kto próbował przejść przez proces poznania samego siebie wie, że to niezwykle trudna rzecz. Często zdarzało mi się błądzić i wysuwać mylne wnioski.

Na szczęście znalazłem sposób na poznanie swoich mocnych stron, który sprawdził się w moim przypadku. Dzisiaj chciałbym się nim podzielić w tym wpisie.

Sad

Źródło: pixabay.com Autor: ElisaRiva

Pułapka słabości

Jednym z największych błędów, jakie popełniłem w pracy nad sobą, było skupianie się na swoich słabych stronach. Byłem święcie przekonany, że aby się rozwijać muszę koniecznie stać się lepszym w rzeczach, w których byłem beznadziejny.

To zaprowadziło mnie w ślepy zaułek. Im bardziej próbowałem, tym bardziej rosło we mnie poczucie słabości. Myślałem, że jeśli nie będę się zmuszał za wszelką cenę do robienia rzeczy, które mi nie wychodzą, to nic nie osiągnę.

Nie chcę mówić przez to, że nie należy w ogóle interesować się swoimi słabymi stronami. Chodzi mi o to, że stu procentowe skupienie się na nich prowadzi do wypalenia i działa bardzo źle na motywację do zmiany czegokolwiek.

Mocne strony

W pewnym momencie stwierdziłem, że porzucę skupianie się na swoich słabościach i postaram się zająć swoimi mocnymi stronami. Nie znałem wtedy odpowiedzi na dość kluczowe pytanie. Jak znaleźć swoje mocne strony?

W pierwszym odruchu wziąłem kartkę papieru i po prostu wypisałem takie 3 rzeczy, o których byłem przeświadczony, że jestem w nich w miarę dobry. I tak. Bardzo minąłem się z rzeczywistością.

Odpowiednia metoda

Zacząłem wtedy szukać bardziej rzetelnych sposobów na rozwiązanie tego problemu. Przekopałem sporo źródeł i rozwiązałem wiele testów. Dzięki temu mogłem wyciągnąć średnią z wyników jakie uzyskałem i ostatecznie ustalić kilka swoich mocnych stron.

Praca nad nimi jest zdecydowanie przyjemniejsza i dostarcza więcej satysfakcji, niż niekończące zadręczanie się swoimi słabościami. Jest też zauważalnie efektywniejsza i jej rezultaty są bardziej widoczne.

Najlepszą metodą jaką udało mi się znaleźć było rozwiązanie pewnego testu. Składa się on z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru i dostarcza informację na temat pięciu najmocniejszych cech osobowości i jednej najsłabszej.

Każda cecha jest też opatrzona opisem i krótkimi poradami na temat tego jak ją wykorzystać w praktyce lub jak ją wzmocnić.

Pytania i odpowiedzi są w języku angielskim. Test zajmuje ok. 45 minut ale myślę, że zdecydowanie warto poświęcić ten czas. Test jest w pełni darmowy i nie trzeba wysyłać żadnych sms-ów, ani podawać swojego maila. Jak to bywa w przypadku innych “darmowych” zasobów w Internecie.

Wyniki polecam sobie zapisać, aby potem mieć do nich dostęp i móc sobie je przypomnieć. Nie jest to wpis sponsorowany, chcę jedynie podzielić się czymś co mi osobiście pomogło.

Posłowie

Mam nadzieję, że do publikacji następnego wpisu, uda mi się dokończyć projekt nad którym obecnie pracuję. Dzięki temu będę mógł pokazać kod źródłowy tej aplikacji i podzielić się bardziej technicznymi wnioskami z pracy nad nią.

Zapraszam do komentowania 😉