Trzy lata temu dołączyłem do grupy zrzeszającej osoby interesujące się programowaniem i technologią. Wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak wiele zmieni to w moim życiu. Może zabrzmi to dość górnolotnie, ale patrząc z perspektywy kilku lat nie waham się użyć tych słów.

TL;DR

  • Dołączenie do grupy na politechnice było dużym krokiem w przód dla mojego rozwoju jako programisty.
  • Udzielanie się w tego typu grupach daje wiele korzyści, m.in. wiedzę i inspirację.
  • Można je znaleźć na portalach takich jak Meetup czy Facebook.
  • Warto dołączyć do takiej grupy, a na pewno warto poświęcić chociaż trochę czasu na zorientowanie się w lokalnych grupach zainteresowań.

Me we

Źródło: pixabay.com Autor: johnhain

Osobisty wstęp

Do pewnego czasu moje małe hobby opierało się głównie na przerabianiu jakiś kursów znalezionych w Internecie, oglądaniu tutoriali na YouTube i pisanie na podstawie zdobytej wiedzy prostych programów. Nie było w tym ani ładu, ani składu, a tym bardziej jakiegoś określonego celu. Ot pisanie dla samego pisania, głównie z ciekawości. Nie udało mi się rzecz jasna w ten sposób osiągnąć zbyt wiele. Rozbiłem się o podejście obiektowe i zrezygnowałem z tego zajęcia na pewien czas. Ogromną zmianą i krokiem w kierunku dalszego rozwoju, okazała się grupa Junior .NET pod patronatem firmy Microsoft. Cotygodniowe spotkania opierały się na słuchaniu prezentacji i wykonywaniu ćwiczeń do aktualnie omawianego tematu. Kluczowymi aspektami takiej pracy z mojego punktu widzenia było stałe wsparcie merytoryczne ze strony prowadzącego zajęcia oraz regularność samych zajęć. Dzięki temu po kilku miesiącach udało się nam wspólnie przejść przez podejście obiektowe w C#, testy jednostkowe, aplikacje okienkowe, wielojęzyczność aplikacji i kilka innych zagadnień, które otworzyły przede mną wiele możliwości dalszego rozwoju.

Pięć zalet działanie w grupie

Oto moja subiektywna lista 5 najważniejszych korzyści z udzielania się w grupach tematycznych:

1. Wiedza

Każda zdobyta wartościowa informacja w pewien sposób poszerza horyzonty. Każda poznana technologia odkrywa nowe możliwości. Każda godzina spędzona na rozwijaniu siebie, zwiększa nasz profesjonalizm w danej dziedzinie. Jest bardzo wiele sposobów na zdobycie tej wiedzy. Jednym z nich jest wysłuchanie osoby, która na danym temacie zna się lepiej od nas. Jeżeli jesteśmy w grupie, która zrzesza osoby w podobnym wieku, dodatkowo możemy liczyć na przystępny sposób przekazania tych treści. Można także od razu skorzystać z doświadczenia tej osoby. Dowiedzieć się co sprawiło jej trudność w danym zagadnieniu i jakie błędy popełniła, których można uniknąć. Dzięki temu unikamy frustracji przy nauce nowych technologii i podejść.

2. Współpraca

W ramach spotkań można spotkać wiele osób, które poszukują kogoś z kim mogliby zrealizować jakiś projekt. Jest to świetna okazja aby wzbogacić swoje portfolio o chociażby projekty open-source. Można także podnieść swoje umiejętności pracy w zespole i komunikowania się z jego członkami. Jeśli to my mamy pomysł na jakąś aplikację, możemy także wziąć stery w swoje ręce i w naturalny sposób stać się liderem dla zebranego zespołu. W obu przypadkach zdobywamy umiejętności miękkie, które aktualnie są niemalże tak samo istotne jak te twarde.

3. Inspiracja

Tak jak w przypadku zdobywanej wiedzy, obserwowanie działań i pomysłów innych członków grupy może stać się dla nas inspiracją. Nie mówię oczywiście o kradzieży cudzych pomysłów. Mam na myśli wzorowanie się na pewnych rozwiązaniach i sposobach działania. Każdy z nas ma inny bagaż doświadczeń i warto jest się nimi wymieniać. Może akurat nasze podejście do danego problemu, zainspiruje kogoś innego do rozwiązania jego problemu?

4. Rywalizacja

Kto zaprojektuje najładniejszy interfejs? Wszyscy robimy to samo zadanie, ale komu uda się wymyślić najwydajniejszy algorytm? A czy Twoja aplikacja posiada taką funkcjonalność?

Zdrowa rywalizacja to spore źródło motywacji dla naszych działań. Jest to swego rodzaju system w którym każdy się wzajemnie napędza do działania i dalszego rozwoju. Czasem nawet podświadomie rozwijamy naszą aplikację o dodatkowe funkcjonalności, aby udowodnić swojemu koledze, że potrafimy więcej od niego. Brzmi to dość dziecinnie, ale najważniejsze, że przynosi wymierne rezultaty.

5. Integracja

Wspólne wyjście na pizzę, na kręgle czy do pubu? Skoro poznaliśmy już ludzi, którzy dzielą z nami tę samą pasję to mamy niemalże pewność, że nie zabraknie nam wspólnych tematów do rozmowy. Dodatkowo zdobyte w ten sposób znajomości często okazują się bardzo wartościowe, ponieważ możemy poznać naszego przyszłego współpracownika albo szefa 🙂

Gdzie znaleźć takie grupy?

Meetup

Ten portal zbiera wydarzenia z danego obszaru w jednym miejscu. Z poziomu aplikacji można sprawdzić informację o wydarzeniu i poinformować organizatorów, że chcemy wziąć w nim udział. Można także dołączać do grup zainteresowań. Moim zdaniem warto założyć konto w tym serwisie, żeby wiedzieć co ciekawego dzieje się w naszej okolicy.

Facebook

Wg. różnych statystyk Facebook posiada ok. 1,8 miliarda aktywnych użytkowników. Z tych wszystkich osób na pewno znajdziemy chociaż jedną, która podziela nasze zainteresowania, jakkolwiek egzotyczne by ono nie było. Integrację i wyszukiwanie takich osób ułatwiają Facebook-owe grupy.

Korytarze uczelni

Jeśli jesteś studentem to za pewne nie raz napotykasz plakaty z ogłoszeniami o spotkaniach tematycznych. Nawet jeśli nie interesujesz się bezpośrednio danym tematem to warto jest sprawdzić stronę www, lub fanpage na Facebooku danej grupy i sprawdzić co taka grupa ma do zaoferowania.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię chociaż trochę Drogi Czytelniku do tego aby zainteresować się tematem grup zainteresowań. Jest jeszcze jeden olbrzymi plus uczestniczenia w tych grupach. Kontakt z drugim człowiekiem. Nie za pośrednictwem social media, lub maili. Spotkanie na żywo i prawdziwa rozmowa. Uważam, że nawet najwyższej jakości medium transmisji obrazu czy dźwięku, nie zastąpi spotkania w prawdziwym świecie.

A co Ty myślisz o uczestniczeniu w takich grupach? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Kolejny post w poniedziałek. Przyjrzymy się bliżej frameworkowi Ruby on Rails.